Dogoterapia - do serca przytul psa

Dwóch chłopców głaszcze psa (link otworzy duże zdjęcie)

Pies, poprzez bezwarunkową akceptację, zaspokaja potrzebę bliskości, łagodzi poczucie samotności, odrzucenia czy lęku. Ta rehabilitacja nie boli, nie zmusza do wysiłku fizycznego i mozolnych ćwiczeń….daje spokój i ukojenie.

A pod względem merytorycznym, terapia z udziałem psa spełnia funkcje:

• poznawcze, poprawiając funkcjonowanie procesów pamięciowych i skupiania uwagi,
  • motywacyjne, zapewniając odpowiedni poziom motywacji, która jest warunkiem koniecznym do podjęcia działań, ukierunkowania, podtrzymania i zakończenia zadania,
  • emocjonalne: wzmaga wzrost poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie w obecności psa, pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak żal czy smutek,
  • motoryczno-ruchowe, która rozwija poczucie równowagi,
  • relaksacyjne, obniża poczucie lęku i samotności poprzez nawiązanie kontaktu z terapeutą
     i psem.

Opublikowano: 22 września 2020 11:41